Sporun Ülke Ekonomisine Katkıları

« Sporun Ülke Ekonomisine Katkıları »


Spor ve Ekonomi

Ülkemizde ve diğer ülkelerde zamanla spora daha fazla önem verilmeye başlanmıştır. Ülkede gerçekleştirilen bir spor organizasyondan gerçekten büyük karlar elde edilmektedir. Böyle bir durumda büyük organizasyonları üstlenecek şirketler bu konuda adeta bir yarışa girmektedirler. Spor yapılırken bu spordan nasıl kar edilebilir peki. Biraz düşünürsek bu sorunun yanıtı hemen gözümüzün önünde canlanır.

Sporun Ülke Ekonomisine Katkıları

Oyunlarda satılan yiyecek içeceklerden sağlanan gelir, reklamcılardan sağlanan gelir, sponsorlardan sağlanan gelir, spor tesislerinden sağlanacak gelir, menajer ajans gelirleri gibi pek çok alandan gelir sağlanabilir. Ve bu bağlamda spora ekonomiyi güçlendirecek büyük bir güç olarak bakılabilir. Eskiden spora alt bir endüstri olarak bakılırken artık bu durum böyle değildir. Başlı başına bir endüstri oluşturmuştur. Sporla beraber pek çok sektör de bunun gelişiminden fayda sağlayabilir. Örneğin bir futbol maçında sporculara giydirilen firmalarda pek çok ürünün reklamı yapılmakta böylece reklam sektörüne de katkı sağlamış olmaktadır.

Bu sektörden Türkiye’nin de yararlanabilmesi için öncelikle futbola gösterdiği değeri diğer sporlara da göstermesi gerekir. Spor denilince akla sadece futbol gelmemelidir. Pek çok spor dalı ve bu sporlarda uzman sporcu işlerini çok iyi şekilde yapmaktadır. Bununla beraber spor yapan insanlara destek vermeli onların önü açılmalıdır. Tüm bunlar gerçekleştirilirse spora ve sporcuya ülkemizde daha da önem gösterilirse biz de bu sektörde iyi bir yerlere gelebilir, bu sektörden iyi kazançlar sağlayabiliriz.

«Geri Dön
Borsahocam.com'da yer alan makalelerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin link verilmeden kopyalanması veya kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır.

Yazar: bergutay erkal
05-05-2013 tarihinde eklendi
1948 defa okundu

FaceBook ta paylaş

Toplam 0 Yorum

Yorum Yap