Türkleri En Çok Seven Ülke

« Türkleri En Çok Seven Ülke »


1526 yılında Osmanlı egemenliğine geçen Macaristan, Mohaç savaşı sonrasında Osmanlı Devletine bağlanmıştır. Macarlar verdikleri yirmi beş binlik kayıpla, iki saat içerisinde savaştan mağlup ayrılmış ve Macar kralı Layoş savaş meydanında hayatını kaybetmişti.

173 sene Osmanlı’nın toprağı olan Macaristan, Osmanlı’dan ve Türk kültüründen inanılmaz bir şekilde etkilenmiştir. Günümüzde, Macarların resmi yemeği olan gulaş, Osmanlı yemeğidir. Türkoloji bölümü ilk defa Macaristan’da açılmıştır. Macarların %80’ninde Türk kanı bulunmaktadır.

II.Viyana sonrası kaybedilen Macaristan ilk önce Avusturya tarafından topraklarına katılmıştı. Bağımsızlık düşüncesi ile yanıp tutuşan Macarlar, Avusturya’dan bağımsızlığını kazanarak özerk bir yapı kazanmış ancak Avusturya kralına tabi olmuşlardır. Soğuk savaş döneminde Rus zulmüne maruz kalan Macarlar binlerce insanını kaybetti. Bugün Avrupa’da Türkleri ve Osmanlıyı en çok seven ve değer veren millet Macarlardır.

«Geri Dön
Borsahocam.com'da yer alan makalelerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin link verilmeden kopyalanması veya kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır.

Yazar: bergutay erkal
12-02-2013 tarihinde eklendi
1084 defa okundu

FaceBook ta paylaş

Toplam 0 Yorum

Yorum Yap