Enflasyonun Tanımı Türleri ve Etkileri

« Enflasyonun Tanımı Türleri ve Etkileri »

Fiyatlarda yıldan yıla görülen artışlar enflasyon olarak nitelendirilir. Günümüzde %3-5 oranındaki yıllık fiyat artışları enflasyon olarak tanımlanmaz, ancak bu oranı aşan yıllık fiyat artışları enflasyon tanımı kapsamına girer.

Bazı gelişmekte olan ülkelerde çok hızlı fiyat artışlarına şahit olunmaktadır. Savaş zamanlarında da fiyatlarda hızlı artışlar izlenmektedir. Bu fiyat artışları bazen %1000’ler %2000ler düzeyine çıkabilmektedir.

%5 ile %10 arasındaki enflasyonlar “ılımlı enflasyon”, %10 ile %200 arasındaki enflasyonlar “yüksek oranlı enflasyon” ve %200’ün üzerindeki yıllık fiyat artışları da “hiper enflasyon” olarak nitelendirilir.

Hangi türde olursa olsun enflasyon bozduğu ekonomik dengelerle son derece olumsuz etkilere yol açar.

Enflasyon Sabit Gelirler Ve Varlıklar

Enflasyonun en olumsuz etkisi sabit gelirliler üzerinde olmaktadır. Bunun sebebi gelir sabitken fiyatlarda meydana gelen artışın bu kişilerin satın alma gücünü azaltması ve bu kişiler için reel gelir kaybına neden olmasıdır. Bu gelir kayıplarını önlemek için zaman zaman “endeksleme” yöntemine başvurulur. Endeksleme yöntemi, sabit gelirlerin enflasyon oranında artırılması demektir.

Enflasyon ellerinde nominal ya da parasal varlık bulunduranların varlıklarının reel gelirini azaltır. Para tahvil ve mevduat hesabı gibi varlıklar enflasyon sürecince reel değer kaybına uğrarlar. Buna karşılık ellerinde reel varlık bulunduranlar kendilerini enflasyona karşı korumuş olurlar. Bina arazi ve her türlü demirbaş, makina ve teçhizat bu tür reel yani sabit varlıklardır ve enflasyon süresince bunların da değeri enflasyonla birlikte artacağından bu varlıklar nominal varlıklar kadar değer kaybına uğramazlar.«Geri Dön
Borsahocam.com'da yer alan makalelerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin link verilmeden kopyalanması veya kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır.

Yazar: bergutay erkal
11-07-2012 tarihinde eklendi
1323 defa okundu

FaceBook ta paylaş

Toplam 0 Yorum

Yorum Yap