Standard Deviation - STD

« Standard Deviation - STD »

Standard Deviation, piyasadaki hareketlilik hakkında yatırımcıya istatistiksel bilgi veren, tek başına bir indikatör olarak kullanılmayan, Bollinger Bands gibi indikatörlerin hesaplanmasına yardımcı olan bir metottur. Standard Deviation’un Türkçe karşılığı Standart Sapma’dır.

Standart Deviation – STD Nasıl Yorumlanır?

Belirtildiği üzere STD metodu yatırımcıya al sat sinyali üretmez. Asıl kullanım amacı diğer indikatörlerin hesaplanmasına yardım etmektir.

Bazı analistler standart sapma değerlerinin, fiyatların hızlı hareket ettiği dönemlerde yüksek değerlere ulaştığını belirtirler.

Piyasanın yatay trendte olduğu veya durgunluk yaşandığı dönemlerde STD değeri düşer.

Teknik analistler, dip ve tepe noktalarıyla STD’yi bağdaştırırlar.

Tepe noktaları oluştuysa ya da kısa bir zaman içerisinde oluşacaksa, Standart Sapma değerleri yüksektir.

Dip noktaları oluştuysa ya da kısa bir zaman içerisinde oluşacaksa, Standart Sapma değerleri düşüktür.

29.08.2011 – 03.04.2012 tarihleri arasındaki BANVT hissesinin grafiği;

Grafikte görüldüğü gibi, Standart Sapma'da meydana bazı keskin zirveler hisse fiyatlarında da zirveler meydana getirmiştir. Aynı şekilde bazı dip noktaları da,hisse fiyatlarında dip noktaları meydana getirmiştir.

STR, daha önce de belirtildiği gibi al sat sinayli vermekten ziyade, bazı indikatörlerin hesaplanmasında kullanılır.«Geri Dön
Borsahocam.com'da yer alan makalelerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin link verilmeden kopyalanması veya kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır.

Yazar: bergutay erkal
03-04-2012 tarihinde eklendi
1477 defa okundu

FaceBook ta paylaş

Toplam 0 Yorum

Yorum Yap